Sejm Rzeczpospolitej Polskiej uchwałą z dnia 27 sierpnia 2004 r. ustanowił Narodowy Dzień Życia, obchodzony 24 marca. W uchwale czytamy: „Dzień ten powinien stać się okazją do narodowej refleksji nad odpowiedzialnością władz państwowych, społeczeństwa i opinii publicznej za ochronę i budowanie szacunku dla życia ludzkiego, szczególnie ludzi najmniejszych, najsłabszych i zdanych na pomoc innych”. Dzień ten - podkreślają senatorowie - „powinien być również motywem solidarności społecznej, zachętą dla wszystkich działań służących wsparciu i ochronie życia”.

Narodowy Dzień Życia

Wielce budującą zachętą do wspierania inicjatyw promujących rodzinę jest rezolucja o ochronie rodziny przyjęta 26 czerwca 2014 r. przez Radę Praw Człowieka ONZ. Potwierdza ona, że na państwach ciąży odpowiedzialność za promowanie oraz ochronę praw i podstawowych wolności człowieka, oraz uznaje, że głównym zadaniem rodziny jest wychowanie dzieci. Rezolucja potwierdza, że rodzina stanowi podstawową grupę społeczną i konstytuuje naturalne środowisko rozwoju dla wszystkich jej członków, w szczególności zaś dla dzieci potrzebujących atmosfery szczęścia, miłości i zrozumienia. Z tego też względu rodzina jest uprawniona do szczególnej opieki ze strony społeczeństwa i państwa.

25 marca obchodzimy, podobny w charakterze, Dzień Świętości Życia. Jego ustanowienie jest odpowiedzią na wezwanie Ojca Świętego Jana Pawła II. W encyklice „Evangelium vitae” czytamy, że podstawowym jego celem jest budzenie w sumieniach, w rodzinach, w kościele i w społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdej kondycji W wielu miastach 25 marca wyruszają Marsze dla Życia, manifestując konieczność ochrony życia od chwili poczęcia. Podejmowana też jest duchowa adopcja dziecka poczętego.

Odpowiadając na tak jednoznaczne zaproszenie do promowania działań na rzecz rodziny, powstała w 2009 r. Fundacja Narodowego Dnia Życia. Jedną z wielu inicjatyw Fundacji jest konkurs Tulipany Narodowego Dnia Życia. Od 24 marca 2010 r. wręczane są nagrody dla uhonorowania osób, instytucji i inicjatyw promujących wartości rodzinne. Wyróżnieni są: artyści, dziennikarze, organizacje prospołeczne i samorządy lokalne za swoją działalność wspierającą rodzinę. Ważną inicjatywą promowaną przez Fundację jest Ogólnopolski Ruch Marszowy. W naszym mieście również od czterech lat istnieje Grupa Inicjatywna do organizacji Marszów dla Życia i Rodziny, współpracująca z Ogólnopolskim Ruchem Marszowym. W tym roku po raz czwarty Marsz dla Życia i Rodziny przejdzie ulicami miasta Szczytno w dniu 31 maja 2015 roku. Rozpoczęły się już działania przygotowawcze. Chętne i zainteresowane osoby odsyłamy do strony internetowej Marszu w Szczytnie: www.marsz-szczytno.manifo.com, i do aktualnych informacji w formie gazetek przy wszystkich parafiach w Szczytnie.

W imieniu Komitetu Organizacyjnego Marszów w Szczytnie

Ewa Chmielewska