Podstawowe zabiegi aparaturowe wykonywane w gabinetach kosmetycznych

Kawitacja:

Wykonywana w celu powierzchownego złuszczenia martwych warstw naskórka jak i zwalczania istniejących na skórze mikroorganizmów jak grzyby czy bakterie. Zabieg wykorzystuje fale ultradźwiękowe o częstotliwości 18-100kHz. W trakcie rozprzestrzeniania się fali powstaje podciśnienie, co skutkuje wytworzeniem pęcherzyków. W momencie wzrostu ciśnienia na skórze wytwarza się fala detonacyjna – zapadanie się pęcherzyków. Podczas zabiegu stale zwilża się skórę wodą, która następnie za pomocą fali detonacyjnej paruje, „wypychając” zaskórniki i zanieczyszczenia z powierzchni skóry.

Sonoforeza:

Jest to zabieg mający na celu przyspieszanie przenikania substancji aktywnych w głąb skóry przy użyciu ultradźwięków o częstotliwości 1-10MHz. Dzięki temu można wprowadzić związki, które w normalnych warunkach (bez wspomagania) nie mają szansy wniknąć w głąb skóry jak substancje polarne czy wysokocząsteczkowe białka.

Jontoforeza:

Zabieg wykorzystujący prąd stały o natężeniu 0,01-0,1 mA/cm2 (przy zabiegach na twarz). Zabieg (podobnie do sonoforezy) polega na wprowadzaniu substancji czynnych w głąb skóry. Wprowadzane substancje muszą ulegać dysocjacji jonowej, ponieważ tylko w postaci osobnych jonów mają zdolność penetracji podczas jontoforezy.

Dezinkrustacja:

Wykorzystuje prąd stały. Stosuje się przy skórach pokrytych widoczną warstwą sebum. W przypadku cer łojotokowych, z nadprodukcją sebum, istnieje również teoria, że zabieg rozjaśnia przebarwienia skórne. Metoda ta wykorzystuje ujemną elektrodę podczas terapii, dzięki czemu na powierzchni naskórka uzyskuje się zasadowe pH. Pod elektrodę zawsze podkłada się cienką warstwę ligniny nasączoną roztworem sody oczyszczonej. Dzięki temu możliwe jest zajście zjawiska zmydlania, czyli łączenie się cząsteczek sodu z resztami kwasów tłuszczowych (wchodzących w skład sebum – błyszczącej warstwy naskórka).

Darsonwalizacja:

Pracujemy tu na prądzie zmiennym wysokiej częstotliwości 300-50kHz. Zabieg wykonuje się przy użyciu specjalnych szklanych pelot próżniowych o różnych kształtach z wbudowaną elektrodą. Przemieszczanie takiej peloty po skórze daje wyładowania w postaci iskier przechodzących między skórą a pelotą. Poza iskrami wytwarza się również ozon o silnych właściwościach dezynfekujących skórę, dlatego też darsonwalizację bardzo często stosuje się po zabiegu mechanicznego oczyszczania twarzy.

Mikrodermabrazja:

Metoda polegająca na złuszczaniu naskórka w sposób mechaniczny.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.